Kas “Sõbraliku Eesti” juured viivad jääkeldrisse?

sõbralik eesti 1

Fotod: Delfi.ee

Meie avaliku eluga on pahatihti nii, et asjad ei ole nõnda, nagu neid avalikkusele esitletakse. Paraku on sellest saanud juba norm, millele võib poliitikutega rääkides alatasa kinnitust leida. See, mida räägitakse kaamerate ees, on üks asi, tegelikkus aga sootuks midagi muud.

Näiteks täna kuulsin usaldusväärsest allikast, et võimust sõltumatu kodanikualgatusena reklaamitud ning tolerantsi-ideoloogiat kuulutava liikumise “Sõbralik Eesti” kavandamine oli hiljuti toimunud president Toomas-Hendrik Ilvese juhtimisel kurikuulsas jääkeldris, ühes inimestega, keda seonduvalt Harta 12-ga esitleti avalikkuses võimule vastanduva seltskonnana. Oleks väga huvitav, kui ajakirjandus valgustaks ka seda osa meile avalikkuses etendatud show‘st, ent ilmselt pole mõtet küsida, miks me meedia vahendusel sellest midagi ei kuule.

Igal juhul nautis pühapäeval Vabaduse platsil “Sõbraliku Eesti” õilsa loosungi all toimunud propagandistlik suhtekorraldusprojekt suurt poliitilise eliidi toetust – kohal viibis mitte ainult president Ilveses ise, vaid ka Reformierakonna juhiks olev peaminister Taavi Rõivas, pagulasküsimuse eest vastutav sisemininister Hanno Pevkur, EL-i pagulaspoliitika kirgliku toetajana tuntud eurosaadik Indrek Tarand ja sotside pealik Jevgeni Ossinovski.

Nagu Eestis on tavaks saanud, aitab nn vabakond viia ellu seda osa poliitilistest ja ideoloogilistest ambitsioonidest, mida parteid ja institutsioonid ei saa või ei taha avalikult enda peale võtta. Presidendi ja valitsuse seisukohast on muidugi tänuväärne, et eksisteerib nn vabakond, mis aitab rahva enamusele vastuvõetamatu ideoloogia pealesurumisel nö musta töö ära teha.

Liikumise "Sõbralik Eesti" juhtfiguur Helen Sildna ja president Toomas-Hendrik Ilves on vanad sõbrad.

Liikumise “Sõbralik Eesti” juhtfiguur Helen Sildna ja president Toomas-Hendrik Ilves on vanad sõbrad. Kui Sildna on iga-aastane külaline presidendi vastuvõtul (20112012, 20132014, 2015), siis Ilvest võib tihti kohata Sildna korraldatava ja avaliku võimu järjepidevat rahastust nautiva Tallinn Music Weeki sündmustel (2012, 2013, 2014, 2015).

Advertisements

10 Responses to Kas “Sõbraliku Eesti” juured viivad jääkeldrisse?

 1. Tarmo Jüristo says:

  Helen Sildna ei ole küll kunagi Harta12-ga seotud olnud — ja kui ma nüüd mõtlen, siis ainus inimene, kes oli kaastegev mõlemas olengi mina. Tõsi, pühapäeval käisid Vabaduse väljakult läbi veel paar H12-le allakirjutanut (ise nägin Tarandit ja Ossinovskit, võibolla oli keegi veel), kuid võin kinnitada, et “Sõbraliku Eesti” korraldamisega ei olnud keegi neist mingil moel seotud, nii et kardetavasti ei ole ka ajakirjandusel siit suurt midagi enamat välja pigistada.

 2. Alari Rammo says:

  Viimane lõik on ses mõttes adekvaatne, et kirjeldab mu meelest ka SAPTKi. Keda ma kõigele vaatamata pean väga edukaks ja profiks kodanikualgatuseks.

 3. Propaganda says:

  Nii see on, laulud ja kaadrid on samad, inimesed muutunud https://vid.me/VKCr

 4. Helen Sildna says:

  Täiendan omaltpoolt veel nii palju, et olen presidendi mõttekoja liige https://www.president.ee/et/vabariigi-president/institutsioonid/59-presidendi-mottekoda/4927-liikmed/layout-institution.html – mõttekojas toimus 28.augustil koosolek, mille teemaks oli “pagulased” – see koosolek ei muutnud ega mõjutanud mitte mingil moel Sõbralik Eesti algatuse kulgu. Küll aga pidasin viisakaks osalejaid meie plaanidest informeerida.

  Jah, president on astunud tervituskõnega üles TMW konverentsi avamistel, aidates läbi selle kaasa Eesti positiive kuvandi loomisele rahvusvaheliselt, nii nagu ta on esinenud lugematutel teistel konverentsidel, avamistel ja olulistel ettevõtmistel.

  On tõsi, et president on olnud suur kodanikuühiskonna ja kodanikualgatuste tunnustaja, usun, et see on ühiskonna jaoks väga oluline olnud.

  Kui on täpsemaid küsimusi, võib julgelt ühendust võtta helen@tmw.ee

  tänan,
  Helen Sildna

 5. Mai says:

  Aaaa, kas sellise peapealepratud loogikaga “kes pole minu poolt on minu vaenlase poolt” õigustab kirikuringkondade esindaja, miks ta ei osalenud sel üritusel? Kurb lugeda. Lõpuks tulistate iseendale jalga (jajah, oma “vaenlastele” ka, aga kas tõesti nõnda vahendeid valimata tasub tegutseda?).

 6. vooglaid says:

  Selles, et teil suhtekorralduslikust know-how‘st puudust ei tule, pole ma kunagi kahelnud, mistõttu on kommentaarides esitatud seisukohad igati ootuspärased.

  • Tarmo Jüristo says:

   Varro, ka Sinu poolt postituses esitatud seisukohad on igati ootuspärased. Nad lihtsalt ei vasta tõele, aga ma muidugi annan endale aru, et mu võimalused Sind selles veenda on väga ahtad.

 7. Mai says:

  Huh? Mina olen küll täiesti tavaline ja igasuguse nõuhauta kasutaja. Appi kuidas saab olla nii omas mullis selle mõtlemisega…Lihtsalt kurb.

 8. […] Niisiis, tuntud homoaktivisti Peeter Rebase ettevõtte BDG tegevjuhina muusikaäris karjääri alustanud Sildna peamiseks teeneks, mis talle aunimetuse tõid, oligi ilmselt valitsuse poliitika toetamine kooseluseaduse läbisurumise ja massiimmigratsiooni suhtes soosivama ühiskondliku hoiaku kujundamisel – ennekõike panustades kooseluseaduse toetuseks korraldatud aktsioonidesse ning valitsuse ja presidendi ülevoolavat toetust nautinud kampaaniasse “Sõbralik Eesti”. […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: