Eeskujuks kohalikele poliitikutele

Soovitan tungivalt vaadata (algusest lõpuni) seda 2016. aasta sügisel tehtud intervjuud Süüria esimese leedi Asma al-Assadiga. Pange ühtlasi tähele, et tegu oli tema esimese intervjuuga 8 aasta jooksul.

Vaadake ja kuulake rahulikult, kuidas inimene end üleval peab ja kõneleb, ning võrrelge nähtut-kuuldut mõtteis nt Kersti Kaljulaiu, Eiki Nestori, Jüri Ratase, Taavi Rõivase, Jevgeni Ossinovski, Sven Mikseri, Marko Mihkelsoni, Margus Tsahkna, Jürgen Ligi, Kadri Simsoni, Toomas Hendrik Ilvese, Jean-Claude Junckeri, Angela Merkeli, Emmanuel Macroni, Justin Trudeau või teiste lääneriikide poliitiliste juhtide intervjuudega.

Kel vähegi süda rinnus, sel ei saa jääda märkamatuks see tohutu lõhe, mis tuleb esile, nähes ühel pool siiralt kõnelevat, erakordselt intelligentset, suure sisemise väärikusega empaatilist inimest, teisel pool aga pehmelt öeldes kramplikku ja intellektuaalselt piiratud teflonist poliitkorrektsust.

President Kaljulaid rääkis meile EV100 juubelikõnes tehtud naeratusega väärikuse vajadusest poliitikas. Siin on hea näide, millest ta ise võiks esimesena õppida. Küll oleks hea elada riigis, kus saaks poliitiliste juhtide poole põhjendatult alt üles vaadata ja nende üle siiralt uhkust tunda.

Minul igal juhul on seda intervjuud kuulates tunne, et sellist inimest tahaks riigijuhina ilma mingi tasutagi teenida. See on ühtlasi kõnekas näide, milline jõud on riigijuhtimisel moraalsel autoriteedil ehk sellel, mida meie poliitilises kultuuri(tuse)s juba ammu ühelgi poliitilisel juhil ei ole.

Muuseas, sarnase mulje on oma intervjuudes jätnud ka Süüria president, Bashar al-Assad, kelle üht intervjuud resümeerisin mitte kuigi ammu ka Objektiivis. Kui peaksin pelgalt selle mulje pinnalt, mida inimesed endast jätavad, langetama otsuse, kas uskuda ja usaldada (Süürias toimuva osas) al-Assade või näiteks Jean-Claude Junckerit, Barack Obamat, Boris Johnsonit, Emmanuel Macroni, Angela Merkelit või Kersti Kaljulaidi, siis ei oleks üldse küsimustki, kummale poole otsus langeks. Poleks üldse mitte mingit küsimust!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: