Järjekordne näide sellest, mil moel massimeedia tegutseb

Eile avaldati Postimehe arvamusportaalis Madis Millingu nimel lugu, kus püüti avalikkust veenda, nagu oleks parlamendi liikmed sunnitud hääletama kooseluseaduse rakendussätete poolt.

Olles seda lugu lugenud ja nähes, kuidas see edastab ilmselt PR-meeste poolt reformierakondlastele ja sotsidele ette antud uusi jutupunkte, kribasin kiiresti omapoolse vastuse, kus osundasin lihtsalt tõsiasjale, et ühelgi parlamendiliikmel ei ole mitte mingisugust kohustust aidata kooseluseaduse läbisurumist lõpule viia ning et kui riigikogus ei leidnud kooseluseaduse tervikkujul vastuvõtmiseks toetust ei eelmises ega ka praeguses koosseisus, tuleks seadus lihtsalt tühistada või vähemasti muuta seda moel, mis lükkaks seaduse jõustumise aega pärast järgmisi parlamendivalimisi.

Positiivse üllatusena sain hommikul Postimehe arvamustoimetusest vastuse, et minu lugu avaldatakse päeva jooksul ning nii ka tehti – nagu artikli avaldamismärkest nähtub, tehti mu lugu kella 13.14 paiku lugejaile kättesaadavaks.

Õhtupoolikul läksin aga vaatama, millist tagasisidet on lugu saanud, kuid avastasin huvitava seiga. Nimelt tuli välja, et minu lugu ei ole enam üldse Postimehe arvamusportaali arvamuslugude nimistust leida – olgugi, et kuivõrd minu artikkel on Postimehe arvamusportaalis üks viimasena avaldatud lugudest, peaks see kõigi eelduste kohaselt olema kuvatud kohe lehekülje ülaosas.

Kerisin ja kerisin ja kerisin lehte allapoole, aga mida ei ole, seda ei ole. Et sellest huvitatud saaksid minu väite paikapidavuses veenduda, tegin nähtust ka ekraanipildi, kust on jäänud välja vaid mõned reklaamide blokid (kerige rahulikult pildi lõpuni, sest tekst jätkub):

Postimehe müsteerium

Kuid see ei ole veel kõik, sest loole lisab vürtsi seik, et sama lehe paremast äärest leiab ülaäärest jõudsalt allapoole kerides väikese kastike, kus on toodud välja Postimehe arvamusportaali “TOP lood” ehk eeldatavasti viimase aja loetumad arvamusartiklid ning üllatus-üllatus – nimistus figureerib ka minu loo pealkiri:

Screen Shot 2015-10-16 at 23.26.55

Kes seda nüüd täpselt teab, millest niisugused asjad on tingitud. Aga ei näi ebatõenäoline, et inimene, kes on minu artikli arvamusportaali lugude seast ära koristanud, osutus veidi hooletuks, unustades “TOP lugude” loetelu “puhtaks” teha.

Kui sellised asjad juhtuks mõnel üksikul korral, siis võiksin uskuda, et tegu on mingi viperuse või halva juhusega. Paraku näen aga alatasa, kuidas seesugustest iseenesest väikestest asjadest joonistub välja manipulatiivne muster.

Igal juhul on huvitav jälgida, millisel moel massimeedia tegutseb – kel silmad on, see nähku.

Advertisements

11 Responses to Järjekordne näide sellest, mil moel massimeedia tegutseb

 1. Enn Toom says:

  Hommikust, Varro!

  Kuidas oleks avaliku arupärimisega, et kelle korraldusel ja millise põhjendusega eemaldati (SAPTK?) vastus kõnealusele artiklile (vms?)

  Ole tubli edasi! Hetkel kiirustan… Enn

  • vooglaid says:

   Ma ei taha selliste asjadega tegeleda, seda enam, et mingit sisulist ja ausat vastust ei ole nii või teisiti loota.

 2. Agnes says:

  Tavapärane. Lisaks veel kommentaariumide sulgemine, kui kommentaarid on liiga veenvad, konkreetseid fakte esitavad, aga ei sobi liberaalide maailmavaatega. Maalehe anonüümne kommentaarium artiklile “President Ilves: kes on Eestis puhtatõuline?” suleti just sellepärast, mingit räuskamist ja solvamist kommentaariumis ei olnud.

 3. studiacartesianaestonica says:

  Esiteks, selliseid asju ei maksa häbeneda, vaid just nimelt vilgutada blogides jm. Bolševikud ei suuda uute aegadega kuidagi ära harjuda. Massikommunikatsiooniareng käib neil üle jõu! Kes on TÜ massikommunkatsioonieksperdid? Ja miks peaks neist lugupidama inimesed, kelle sugulasi sm Lauristini kaasajoostud “revolutsiooniga”, millega kõigiks tulevasteks aegadeks nn kodanlikud patriitsid hävitati, tapeti ja seejärel nende ellu jäetud veresugulaste eludega manipuleeriti, kindlustamaks nende edasijõudmatust ja haaratud positsioonide käeshoidmine. Kommunistlik kuritegu jätkub – väga lihtne! Nad võitlevad elu eest, et need kohad, milleks sm Stalin verd valas, jääksid nende järeltulijatele ja veresugulastele. Sest mida tähendab ajaloolisus? See tähendabki determinismi – kui tapetakse ja puhastatakse, siis asendatakse ja need asemikud võlgnevad edasijõudmise terrorile ja üle kohtule. Te ei mõtle nii, ei näe seda? Viimane aeg oleks hakata nägema!

 4. Agnes says:

  Lisaks käib Postimehes mingi mäng punktidega. Annad kommentaarile hinnangu, pärast lehekülje värskendamist punktisumma taandunud endiseks või nulli. Uuesti hinnangut anda ei saa: “Sellelt IP-lt on juba hääletatud!” Mitte alati, aga aeg-ajalt, eriti võimude jaoks tundlike teemade puhul.

 5. Hampelmann says:

  Millal juba lõpetate oma sallimatud vihakõned meie euroopalikult ausa, eetilise, tasakaalustatud ja erapooletu liberaalse massimeedia vastu? Postimees, Delfi-EPL, ERR – need on meie liberaalse demokraatia massiivsed alustalad, nende vastu sõnavõtmine tähendab ühtlasi põlgust demokraatlike väärtuste ja sallivuse vastu. Palju Putin teile ikkagi maksab, et songite oma mürgise vihakärsaga provokatiivselt meie kaunist ja õitsvat euroopalikku lilleaeda? Millise juudasumma eest panete meie julgeoleku ohtu? Seda ma ütlen teile – ilma teie õhutatud vihkamiseta olesime juba ammu Euroopa viie sallivaima riigi hulgas! Vihakõneseadusesse on tingimata tarvilik sisse panna punkt, mis kindlalt ja üheselt aitab likvideerida äärmiselt terava julgeolekuohu nende poolt, kes õhutavad viha sallivuse ja demokraatia eest võitlevate meediaväljaannete vastu!

 6. […] päeva eest kirjutasin, kuidas minu artikkel kadus Postimehe arvamusportaali lehelt ootamatult kiiresti nagu tina tuhka. […]

 7. vooglaid says:

  Lisan siia kirjavahetuse Postimehe arvamusportaali juhiga, mis annab toimunust täpsema ülevaate.

  * * *

  Tere!

  Tänan selgituse eest — lisan selle oma blogisse vastava sissekande juurde.

  Täpsustuseks ütlen siiski, et ma ei ole väitnud, nagu oleks Postimees mu loo maha võtnud — väitsin, et see on salapärasel moel kadunud Postimehe arvamusportaali avalehelt juba avaldamise päeval, olgugi, et seal samas on pikalt nähtavad mitmete päevade lood. Ka Teie selgitus ei anna vastust sellele, miks ei olnud reede õhtul lisatud minu lugu arvamusportaali esilehele, olgugi, et see sai avaldatud juba lõuna ajal. Kas keegi pidas vajalikuks loo esiletoomisega oodata kuni nädalavahetuseni? Samuti ei ole mulle arusaadav, miks on kustutatud loo juurest ära nii registreerimata kui ka registreeritud kasutajate kommentaarid, kui ütlete, et standardselt kustutatakse ära vaid anonüümsed kommentaarid.

  Võimalik, et minu eelhäälestatus Postimehe tegevuse suhtes on liialt negatiivne, kuid ilmselt on see olulises osas tingitud varasematest ebameeldivatest kogemustest.

  Head,

  VV

  * * *

  Tere!

  Lugesin Teie blogipostitusi, kus viitate justkui mingile vandenõule Teie isiku vastu. Esiteks, kui Teil on küsimusi seoses oma looga, siis võite julgelt minuga ühendust võtta ja ma üritan neile vastata.
  Teiseks siis lähemalt, sellest, mida arvamusportaalile ette heitsite.

  https://vooglaid.wordpress.com/2015/10/17/jarjekordne-naide-sellest-mil-moel-massimeedia-tegutseb/

  Väidate, et Postimees võttis Teie loo maha. See ei vasta tõele. Teie artikkel oli Postimehe pealehel ja arvamusportaali viimaste artiklite nimekirjas. Jah, seda polnud arvamusportaali esilehel sel hetkel, kui Teie vaatasite. Samuti polnud seal teisi lugusid, mis olid pärastlõunal avaldatud. Portaali esilehe uuendamine käib manuaalselt (artiklid ei ilmu sinna automaatselt) ning hetkel, mile Teie seda vaatasite, polnud see toimunud. Aga artikkel oli endiselt olemas ja nagu ma enne mainisin oli see Postimehe esilehel.

  https://vooglaid.wordpress.com/2015/10/20/bravo-postimees/

  Selles postituses juhite tähelepanu, et kommantaare pole. Kõik anonüümsed kommentaarid kustutatakse automaatselt kolm päeva pärast nende postitamist. Kui vaatate teisi varem ilmunud lugusid, näete, et ka nendel on vanemad kommentaarid kadunud.
  Loodan, et selgitasin olukorda.

  Tervitades,

  Toomas Randlo
  Arvamusportaali juht

 8. Asi oli nii.... says:

  Võin kinnitada, et Vooglaiu artikkel ilmus, sealjuures haagiti see kokku Millingu artikliga (viimase lõppu lisati link Vooglaiu artiklile), aga varsti Vooglaiu artikkel kadus (kadus ka link Millingu artikli lõpust). Randlo selgitus ei selgita midagi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: