“Homoabielu” seadustanud USA Ülemkohus otsustas, et 2+2 ei võrdu tingimata 4

Supreme Court Hears Arguments On California's Prop 8 And Defense Of Marriage Act

Niisiis, juhtunud on see, mida oligi karta: USA Ülemkohus otsustas – lihtsalt otsustas, rakendades oma elavat kujutlusvõimet konstitutsioonilise vabadusõiguse tõlgendamisel –, et abielu ei ole tingimata mehe ja naise vaheline liit ning et ühelgi osariigil ei ole õigust asuda vastupidisele seisukohale, mida iganes inimesed ka ei arva.

Siin on suurepärane näide sellest, milliseks türanniaks on kujunenud kaasaegne “demokraatia”: viis valimata inimest kirjutab rohkem kui 300 miljonile inimesele ette, et 2+2 ei pruugi võrduda 4, vaid võib võrduda ka nt 3 või 5. Igaüks võib enese jaoks pidada õigeks vaid seda, et 2+2=4, aga kellelgi – ei ühelgi inimesel ega ka osariigil – pole õigust oma arvamust teistele peale suruda, mistõttu ei saa niisuguse eelduse ainuõigsusest lähtuda.

President Obama tervitab suure uhkusega Ülemkohtu otsust.

Eriarvamusele jäänud kohtunikud juhivad õigesti tähelepanu asjaolule, et kõnealune täiesti meelevaldne ja endast kohtunike aktivismi musternäidet kujutav otsus avab ukse ka polügaamiale ja religioossele tagakiusamisele ehk kõigele sellele, mis on juba ammu pead tõstmas (siin on üks hiljutine näide saatusest, mis ootab ilmselt üha enamaid). Nagu kohtunik Samuel Alito oma eriarvamuses tabavalt tõdeb:

“Kui tühipaljas kohtunike enamus saab leiutada uue õiguse ja suruda selle kogule riigile peale, siis on tulevaste enamuste võimu ainsaks tegelikuks piiriks nende enda parem äranägemine sellest, mida on poliitilise võimu ja kultuurilise mõjujõu omajad valmis tolereerima.”

Ehk teisisõnu on see pöördumine džungliseaduste juurde, mille kohaselt on igal metsaelanikul võimu üksnes ulatuses, millega temast tugevamad on valmis leppima.

Eriarvamusele jäänud kohtunikud hoiatavad, et Ülemkohtu meelevaldne otsus sillutab teed traditsiooniliste tõekspidamistega inimeste tagakiusamisele.

Eriarvamusele jäänud kohtunikud hoiatavad, et Ülemkohtu meelevaldne otsus sillutab teed traditsiooniliste tõekspidamistega inimeste tagakiusamisele.

Mõtlemapanev on ka kohtunik Antonin Scalia irooniline hinnang:

“Nemad [otsuse poolt hääletanud kohtunikud] teavad, et abielu määratlemine ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna on mõistusevastane; nemad teavad, et selline nägemus abielu institutsioonist, mis on vähemalt sama vana kui poliitiline valitsemine ning mille on heaks kiitnud praktiliselt kõik inimesed läbi maailma ajaloo kuni 15 aasta taguse ajani, ei saa lähtuda muust kui ignorantsusest ja kitsarinnalisusest.”

Selline ongi ideoloogiline diktatuur, mis sirutab üha uhkemalt tiibu. Mida enam see toimub ehk mida enam inimlikult kehtestatud seadus loomuseadusest lahti seotakse, seda enam see oma autoriteeti ehk  siduvat jõudu kaotab, muutudes pelgaks meelevaldseks rõhumise instrumendiks. Ja kui õiguse autoriteedi hääbumine sillutab teed anarhiale, siis anarhia sillutab omakorda teed diktatuurile.

Kahtlemata saavad sellel otsusel olema tõsised järelmid mitte ainult USA, vaid kogu maailma jaoks. Arvata võib, et USA poolne niigi ülimalt intensiivne homoseksualistliku “vabaduse” ja “demokraatia” eksportimine saab nüüd jõulise tõuke.

President Obama ametikorteriks ja USA riigivõimu sümboliks olev Valge Maja muudeti Ameerika Ühendriikides "homoabielu" seadustanud ülemkohtu otsuse väljakuulutamise järgselt suureks vikerkaarelipuks. Selgemat ja jõulisemat sümbolit oleks raske välja mõelda.

President Obama ametikorteriks ja USA riigivõimu sümboliks olev Valge Maja muudeti Ameerika Ühendriikides “homoabielu” seadustanud ülemkohtu otsuse väljakuulutamise järgselt suureks vikerkaarelipuks. Selgemat ja jõulisemat sümbolit oleks raske välja mõelda.

5 Responses to “Homoabielu” seadustanud USA Ülemkohus otsustas, et 2+2 ei võrdu tingimata 4

 1. see kolmesajale miljonile inimesele ette kirjutamise argument on küll nüüd natuke hapral pinnal: vähemalt viimase viie aasta jooksul on enam kui pooled neist olnud samamoodi veendumusel, et 2+2 võib olla ka 5 – http://www.gallup.com/poll/162398/sex-marriage-support-solidifies-above.aspx – ja viimasel ajal on see protsent olnud koguni 60 kandis.

  • vooglaid says:

   Numbrite üle arutlemine läheks probleemi tuumast mööda – 300 miljonile, 100 miljonile, mida iganes.

   • lihtsalt see 300 miljonit viitab ameerika puhul juhtumisi kogu rahvale – ja sestap juhtisin tähelepanu, et sealmail on rahva selge enamus (see mainitud ca. 60%) samasooliste abielude suhtes pooldaval seisukohal, kui kahetsusväärne see siis ka kellegi jaoks ei tunduks. ja nii ei ole vähemalt Ameerika puhul kindlasti võimalik rääkida demokraatia kriisi võtmes sellest, kuidas rahva enamuse tahtest viie kohtuniku suvaga üle sõidetakse.

 2. vooglaid says:

  Jah, ma mõistan küll, mida Sa öelda tahad. Aga nagu öeldud, ma ei püüdnudki viidata sellele, kui paljudele inimestele (kas vähemusele või enamusele) täpselt midagi ette kirjutati. Pigem viitasin sellele, kuidas fundamentaalsed otsused langetatakse väga väikeses isikute ringis täiesti meelevaldselt, välistades demokraatlike protsesside rakendamise võimaluse. See võib ju kellegi jaoks tore olla, et suurem osa ameeriklastest on väidetavalt võtnud homoliikumise nõudmised omaks, aga kindlasti ei ole see nii kõigis osariikides. Samuti võib ülemkohtu otsus peegeldada enamiku inimeste hoiakut, ent see ei muuda tõsiasja, et otsuse mehhanismil ei ole demokraatliku protsessiga midagi pistmist. Kogu lugu on seda huvitavam, et niisugused asjad toimuvad riigis, mis on valmis teisi riike sodiks pommitama, et sinna demokraatiat eksportida. Tekib lihtne küsimus, kuidas sa ekspordid seda, mida endal pole.

 3. […] Varro Vooglaid avaldas täna oma blogis postituse, kus väidab, et Ameerika Ülemkohus tõmbas viie kohtuniku häälega kolmesajale miljonile ameerika kodanikule lihtsalt koti pähe, surudes läbi seaduse, millega kehtestati kõigis viiekümnes Ameerika Ühendriikide osariigis homoabielu seadus. Vooglaid kirjeldab seda kui ideoloogilise diktatuuri teket ning tema arvates on USA ja ülejäänud maailm tagasi pöördmas džungliseaduste juurde, mille kohaselt on igal metsalisel täpselt nii palju võimu kui temast tugevamad lubavad. […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: