Euroopa Inimõiguste Kohus: krutsifiks klassiseinal ei ole inimõiguste rikkumine

Täna tegi siis Euroopa Inimõiguste Kohus teatavaks kauaoodatud otsuse nn krutsifiksikaasuses (Lautsi vs Itaalia). 17-st kohtunikust koosnev kohtu Suurkoda leidis Itaalia apellatsiooni menetledes häältega 15-2, et krutsifiksi riputamine Itaalia koolide klassiruumide seinale ei kujuta endast Euroopa inimõiguste konventsiooni rikkumist. See tähendab kohtu algses otsuses võetud seisukoha ümberlükkamist. Kohtu pressiteadet saab lugeda siit ja kohtuotsuse täisteksti siit.

Otsus on eriti oluline, kuna kinnitab, et inimõigustele toetudes ei saa nõuda religiooni avalikust ruumist väljatõrjumist ega riikide identiteedist religioosse dimensiooni väljalõikamist. Suurkoja koosseisu kuulus ka oma ametiaega lõpetav kohtunik Rait Maruste.

Varem samal teemal:

 

Advertisements

2 Responses to Euroopa Inimõiguste Kohus: krutsifiks klassiseinal ei ole inimõiguste rikkumine

  1. Jaan Roola says:

    Täitsa nõus, et inimõigustele toetudes ei saa nõuda religiooni avalikust elust väljatõrjumist kuid kas krutsifikside klassiruumi seintelt eemaldamine on siis kohe religiooni VÄLJATÕRJUMINE? Julgen väita, et ilma kristliku sümboolikata klassiruum on neutraalsem, kui klassiruum, kus ripub krutsifiks. Ei ole muidugi teemaga nii kursis, eks kristliku sümboolika seinale riputamisel ja “riputamisel” on muidugi vahe.

  2. vooglaid says:

    Just nimelt selles asi ongi, et krutsifiksi seinalt puudumine ei ole kuidagi neutraalsem positsioon kui selle asetamine seinale – üks rõõmustab ateiste, teine kristlasi. Selles ca 20 minutit vältavas videoklipis selgitab professor Weiler seda lihtsalt ja ladusalt. Ja kuivõrd kristlus on Itaalia kultuuri ja identiteedi lahutamatu osa, siis oleks põhjendamatu, kui viitega inimõigustele saaks nõuda sellest lahtiütlemist.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: