Suri elupooldava liikumise suurkuju dr Bernard Nathanson

Täna hommikul suri 84-aastasena dr Bernard Nathanson — mees, kes oli 1970ndatel üks abordi seadustamise võtmefiguure USA-s, kuid kes pöördus sündimata inimeste tapmise vastu olles vastutav enam kui 75 000 abordi eest. Anima eius per Dei misericordiam requiescat in pace!

Dr Nathansoni tuntakse ehk kõige paremini tema pöördumise järel vändatud ultraheliaparaadi abil aborti jälgivate ja seeläbi abordi kohutavat olemust teadvustavate dokumentaalfilmide “Hääletu karje” (The Silent Scream) ja “Mõistusevarjutus” (The Eclipse of Reason) kaudu. Kuigi juudi perekonnas sündinud ja kasvanud Nathanson pöördus hiljem ka Katoliku Kirikusse, rõhutas ta alati, et tema pöördumisel abordi vastu ei olnud religiooniga mingit pistmist. See sai hoopis alguse ühes ultrahelitehnoloogia kasutuselevõtuga günekoloogias, kuna just sel teel muutus abordi reaalsus ehk süütu inimlapse jõhker tapmine eriti ilmseks:

“Kuigi meil oli (sõna otseses mõttes) kuhjaga empiirilist materjali, mis tõendas, et abordi käigus oli tapetud elav inimene, ei toimunud paradigmas tõelist muutust ometi enne ultrahelitehnoloogia saabumist. Ultraheli abil ei saanud me mitte üksnes teada, et loote näol on tegu funktsioneeriva organismiga, vaid võisime neid funktsioone ka mõõta, hinnata loote kaalu, oletada ta vanust, vaadelda teda neelatamas, pissimas, ärkvel olevana ning magavana ja näha teda liigutamas sihikindlalt nagu vastsündinu.”

Dr Nathanson kahetses oma musta minevikku elu lõpuni. Teda mäletatakse tihti pidamas pikki paaste, et oma patte lunastada. Joan Andrews Bell, pro-life aktivist ja Nathansoni ristiema, on viimase kohta kirjutanud, et

“Ta oli nagu püha Paulus, kes oli suur Kiriku tagakiusaja, ent olles näinud Kristuse valgust, sai temast ehk suurim apostlite seas. Just selline oli ka dr Nathanson pärast oma pöördumist. Ta käis kõikjal rääkimas beebidest ja abordi kurjusest.”

Pöördumise järel paljastas Nathanson tõsiasja, et abordi seadustamise eest seistes valetati süstemaatiliselt võtmetähtsusega faktide ja numbrite kohta. Ta ütles, et peab selle liikumise eestvedajana võtma omaks “süü massiivse pettuse eest”. Nt 2008. aastal selgitas ta raadiosaates: “Väitsime, et igal aastal sureb nn põrandaaluste abortide tagajärjel 5 kuni 10 tuhat naist. Tegelik number jäi 200 ja 300 vahele.”

Samas intervjuus rääkis ta, et “üks müütidest, mida meedia vahendusel avalikkusele pidevalt ette söötsime, seisnes väites, et abordi seadustamine ei tähendaks muud, kui seda, et seni ebaseaduslikult toimuvad abordid toimuks seaduslikult. Tegelikkuses kasutatakse aborti nüüd laialdaselt sündivuse kontrollimise vahendina mitte üksi USA-s, vaid pea kogu maailmas.”

Dr Nathanson on kirjutanud ka väga mõjuka eluloolise raamatu, mis sai Elukultuuri Instituudi poolt 2008. aastal eesti keeles välja andnud (vt “Lubage mul elada: meelt muutnud abordiarsti pöördumine surmast ellu”). Pean ütlema, et see sügavalt isiklik raamat, milles Nathanson tunnistab üles ka oma enda sündimata lapse külmaverelise tapmise ja süüdistab end barbaarse ajastu sisseseadmises, on mind abordiküsimuses mõjutanud rohkem kui ükski teine teos. Soovitan seda raamatut lugeda kõigil, kes vähegi antud küsimuse vastu huvi tunnevad. Siit saab kuulata 2008. aastal salvestatud saadet, kus mõned noored inimesed selle raamatu üle arutlevad.

Dr Nathansoni eeskuju annab lootust, et ehk võivad ka teised sündimata inimeste tapmise eest vastutavad arstid mitte üksi abordist lahti öelda, vaid ka selle kohta avalikult tõtt rääkida, et lapsi ja nende vanemaid sellest traagikast säästa.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: