Soomlased kindlad, et seagripivaktsiin põhjustab narkolepsiat

Postimees ja Õhtuleht kirjutavad Helsingin Sanomatele tuginedes, et Soome tervise- ja heaoluameti (THL) raporti kohaselt on ravimifirma GlaxoSmithKline toodetud seagripivaktsiini Pandemrix kasutamise ja lastel ilmnenud narkolepsia vahel selge seos. Raporti andmetel kergitas vaktsineerimine 4-19-aastaste noorte narkolepsiasse haigestumise riski lausa üheksakordselt. Soomes diagnoositakse narkolepsia vaid paar korda aastas. Vaktsineerimiskampaania järel aga haigestus 2009. ja 2010. aastal 60 last ja noort. Koguni 52 neist olid seagripi vastu vaktsineeritud.

Milliseid järeldusi tuleks sellest teha? Esiteks tuleks muidugi nimetatud vaktsiini edasine kasutamine välistada. Nii on Soomes ka tehtud. Huvitav on aga see, et Eestis ei ole tehtud sama järeldust — otse vastupidi, vaktsiini jagatakse laiali koguni tasuta. Sotsiaalministeerium õigustab sellist käitumist puht-formaalselt, tuues põhjenduseks järgmised sõnad: “Kuna seda on alles ja sellel on müügiluba.”

Teiseks tuleks muidugi algatada menetlus tuvastamaks, kes peaks lastele narkolepsia põhjustamise eest vastutust kandma. Aga seda ei maksa vist loota, sest nagu oleme palju kordi kuulnud kinnitatavat, töötab ju ravimitööstus kantuna sügavalt altruistlikust taotlusest teha kriisiolukorras oma parim, mistõttu ei saa neilt nõuda täielikku vastutust, kuna see pärsiks vaktsiinide väljatöötamist…

Alles see oli, kui Postimees andis teada, et “Euroopa Meditsiiniagentuuri (EMA) teatel pole seoseid Pandemrixi seagripivaktsiini kasutamise ja narkolepsia vahel leitud”, mistõttu “ei pea EMA hinnangul ka piirama vaktsiini kasutamist” ning et “EMA edasisi uuringuid Pandemrixi ja narkolepsia seoste vahel ei soovita.”

Sellistel lugudel on muu seas kaks tõsist toimet. Esiteks kaob igasugune usaldus kõigi nende suhtes, kes räägivad vaktsiinide ohutusest. Teiseks kaob usaldus institutsioonide suhtes, kes peaksid tagama, et turule ei lubata ravimeid, mille ohutuses ei saa piisavalt kindel olla. Tulemuseks on usalduse langus mitte üksi ravimitööstuse ja meditsiinisüsteemi vastu, vaid riiklike järelvalvemehhanismide ja lõpp-astmes riigi vastu üleüldse.

Advertisements

One Response to Soomlased kindlad, et seagripivaktsiin põhjustab narkolepsiat

  1. vooglaid says:

    “Ravimiamet peatas Pandemrixiga vaktsineerimise”
    http://uudised.err.ee/index.php?06223494

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: