Peeter Helme: Eestil puudub eliit, noori suunatakse poris püherdama

Peeter Helme kirjutab Eesti Ekspressis pealkirja “Noortest gasellidest saavad vettinud mägrad” all avaldatud artiklis Siim Nurkliku hiljutisele artiklile viidates, et Eestil tõepoolest ei ole lootust, et uus põlvkond kasvaks eelmisest kvalitatiivselt erinev: “Kui meie poliitikas ja äriilmas on juhtpositsioon jätkuvalt omaaegsete kolmekümneste põlvkonna, nüüdsete vettinud mäkrade käes, kellel puuduvad nii ideaalid kui ideed, siis ei saa nad ju ei ideaale ega ideid ka kellessegi süstida.” Ta selgitab:

“Meil pole mingit eliiti, sest eliit on seltskond, kes pole mitte lihtsalt pumba juures, vaid kes suudab oma moraalse ja ideelise eeskujuga nakatada teisi, mobiliseerida ühiskonda, näidata suunda ning süstida inimestesse lootust. Meil seda ei suudeta: rahvas põlgab poliitikuid, põlgab ärimehi, põlgab ka intellektuaale ja kunstnikke (on ju viimased muiduleivasööjad!). Ning poliitikud põlgavad vastutasuks rahvast (valimiskampaaniate intellektuaalne tase on viidud madalaima ühise nimetajani, mis näitab täielikku usaldamatust), ärimehed ei üritagi mingeid talente siia tagasi saada või kohalikke hoida, vaid eelistavad teadmispõhisele majandusele karjatada sõnakuulelikku holopikarja (jah, ma tean – erandeid leidub ning ma ei taha neile liiga teha!) ning intellektuaalid sulgevad elevandiluutornides viimasedki irvakil püsinud aknaluugid.”

“Mida on sellistes oludes siis rahval veel tahta? Kuhu püüelda?” küsib Helme. Noortele edasiantavat hoiakut kirjeldab ta järgmiselt:

“Ainuke sõnum, mis säärases “dialoogis” levib, on õpetus, et tuleb ise juba võimalikult noorelt poris püherdada. Ka noor ja vilgas gasell peab juba maast madalast kasvatama endale masajama kere, lühemad jalad ja hoidma kasuka mõnusalt salkus ja niiske.”

Ja ta lisab:

“Ehk siis: põlvkonnavahetust ei saa säärastes oludes tulla, sest need noored, kellel oleks piisavalt mõistust ja iseloomu, et see läbi viia, katsuvad saada võimalikult noorelt võimalikult vettinud mäkrade sarnasteks. … Kui selline käitumisjuhend – hakka mägraks või jäädki porisel põlluserval redutavaks hallhiireks – on tõesti ainuke “eetiline” juhend, mida meie “eliit” rahvale anda suudab, siis pole ime, et paljud noored ei üritagi. Nad tõmbavad uttu!”

Esitasin artikli kommentaariumis Helmele küsimuse:

“Heidate Nurklikule ette positiivse visiooni puudumist. Aga milline on Teie positiivne visioon? Millele võiksid tulevased põlved oma lootuse rajada? Kust alustada seda murrangut, milleks jõudu soovite, ja millest jõudu ammutada? Kuidas seda murrangut ellu viia mitte üksi isiklikul, vaid ka laiemal ühiskondlikul tasandil?”

Eelnevale võiks lisada: mil viisil võiks või peaks Eestis (praegu olematu) eliit kujunema?

Eliidi teemal on mitte kuigi ammu kirjutanud teisedki (vt viiteid siit).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: