Tüür näitab eeskuju

Tänase Postimehe veergudel vastab helilooja Erkki-Sven Tüür Neeme Järvi üleskutsele võtta ERSO ümberl lahvatanud tüli osas sõna. Ta kirjutab väga sügavamõtteliselt:

“Sellest tulenevalt mitte vähem kui ERSO saatuse pärast olen ma mures hariduse ja kultuuri tuleviku pärast tervikuna. Labasusele, pealiskaudsusele ja süvenemisvõimetusele on iseloomulik veel üks äärmiselt ohtlik tunnusjoon – manipuleeritavus. Kui me ei hoolitse oma hingehariduse eest, ei ole meil ei rahva ega riigina tulevikku. Antagu mulle andeks, läks vist emotsionaalseks ja üldsõnaliseks, aga niisugune on ühe Eesti Vabariigi kodaniku subjektiivsete muremõtete lühikokkuvõte seoses viimastel päevadel lahvatanud konfliktsituatsiooniga muusikamaastikul.”

Tüür teeb just seda, mida eliit peab tegema: seisab tõe eest olukorras, kus see on ühelt poolt hädavajalik, teiselt poolt väga ebamugav, ning kutsub ühiskonda vaimselt uuenema.

2 Responses to Tüür näitab eeskuju

 1. Martin Tähela says:

  Neeme Järvi on aateline mees, kellele läheb korda oma isamaa, mille pärast ta sügavalt valutab oma südant, ning Tal on tugev eetiline taust, erinevalt meie võimuritest, kelle ainsad huvid on oma taskute täitmine kerge, kuid suure rahaga, hankida endile positsioon, millega saab ühiskonnas endile rohkem võimu haarata. Kui Neeme Järvi räägib riiklikust kuriteost, siis on seal oma iva kindlasti olemas, sest tundes Eesti võimureid, kuidas nad kui teerull oma rahvast läbi sõidavad. Näiteks võib tuua euroraha kasutuselevõtu ilma rahvalt luba küsimata, ja veel olukorras kus herr. VAN ROMPUI räägib küll surmakriisist, usalduskriisist ja ei tea mis veel kriisist, aga meie võimurid juhivad meie kalli Eesti eurotsooni praeguses olukorras. Soovitan vaadata filmi Väike Maja preeria 56. osa, kuidas kogukond pastori eestvõttel kaabakatest vennad oma ühiskonnast välja viskasid, sest nii tuleb teha lurjustega! AEG ON ÜLES ÄRGATA!

 2. P. Espak says:

  On huvitav, et Neeme Järvi avalikku kirja ei suuda ma leida mitmete päevalehtede web-versioonidest. Leidsin selle Kanada Eesti Elust, tagasihoidlikult kohalt ka Päevalehest ja Delfist. Postimehes seda ei näi olevat. Valdav osa inimestest, kellega olen juhtunud suhtlema viimastel päevadel, ei ole selle kirja olemasolust isegi teadlikud. See, et kogu Eesti ajaloo 5 suurima isiku hulka kuuluva Järvi sõnavõttu ei peeta mitte millekski, on ennekuulmatu.

  Lisaks siia ka kirja teksti:

  Neeme Järvi avalik kiri Eesti muusikaüldsusele:

  President Toomas Hendrik Ilves ütles Kadriorus tänavu 20. augustil peetud kõnes, et Eesti iseseisvuse ja vabakssaamise soovi kandsid just loomeinimesed. 40 kirjaga julgesid nad väljendada oma südamevalu rahva ja keele püsimise pärast.

  „Eriti murelikuks teeb mind nende rünnakute keskne sõnum,et kultuuriinimesed ei tohi oma arvamust avaldada… Kui raha ja parteipoliitilinse võimu tandem võidavad vaba sõna ja loomingu, kui erimeelsed sunnitakse vaikima, siis tasalülitab see Eesti hinge ja mõtte. Seda ma presidendina rahulikult pealt vaadata ei saa, nagu ei saa ükski demokraatlikkku Eestit toetav kodanik,“ rääkis Ilves.

  Lugupeetud kolleegid Eri Klas, Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Eino Tamberg, Veljo Tormis, Arvo Pärt, Erkki Sven Tüür ja Eesti muusikaüldsus! Heliloojad ja muusikanõukogu esimees!

  Teie juubelid on on tähistatud, Teie loomingut on aastaid mängitud ja heliplaadistatud, te olete teinud koostööd meie ainukese haruldase orkestri ERSOga.

  Ja nüüd, kui oleks vaja teie tänu ja osavõttu, et meie esindusorkestrit manipuleerimise ja terroriseeerimeise eest kaitsta, te vaikite. (…)

  Teie vaikite, kui ERSOt, tema direktorit, sadat muusikut ja samuti mind kui ERSO kunstilist juhti külvatakse üle valu ja ebaõiglusga, kui meid vastu maad surutakse riigivõimu poolt. Aitäh, Laine Jänes!

  Aga Teie vaikite! Miks? Kus te olete, ärgake üles ja võtke osa, et päästa meie parim kunstikollektiiv kultuuriministeeriumi bürokraatide ja riigijuhtide ükskõiksuse ja vale eest. See ei ole 40 kiri, see on ainult üksainus kiri, millega ma valutan oma südant meie muusikakultuuri tuleviku pärast ja ei suuda aru saada, mis siiski toimub Eesti vabariigis?

  Miks te vaikite!

  Neeme Järvi ja
  ERSO, meie vabariigi ainuke Grammy omanik

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: