Ehe näide armastuse väärastumise kohta

Alltoodud videoklipis sisaldub ehe näide selle kohta, kuidas inimvaenulikest ideoloogiatest lähtudes väärastatakse inimeseks olemise kõige olulisemad kategooriad (nagu nt tõde, ilu, headus, armastus, vabadus, hoolivus jne). Mõisted määratletakse ümber nii, et need pööratakse nende endi vastu. Antud juhul käib jutt armastuse ja kaastunde väärastamisest.

Tuntud briti kolumnist Virginia Ironside, kel on oma nõuandeveerg ajalehes The Independent, selgitas BBC saate eetris: “Kui oleksin kannatustes lapse ema, sooviksin esimesena — mõtlen tõsiselt kannatavat last — padja tema näole panna”. Ta lisas, et sooviksin nii talitada “iga kannatava olendiga”.

Ilmselgelt šokeeritud saatejuht ütles seepeale, et “soovisin just tutvustada veel üht saatekülalist, aga te ütlesite just midagi päris jubedat.” Küsimuse peale, et mida jubedat ta siis ütles, vastas saatejuht: “Et paneksite kannatavale lapsele padja näkku.”

“Muidugi paneksin! Kui tegu oleks lapsega, keda tõeliselt armastan ja kes on agoonias?” vastas Ironside. “Ma arvan, et iga hea ema teeks nii.”

Miks ma sellest kirjutan?

Mitte selle üksikjuhtumi pärast, sest selliseid reaalsusest irdunud vaateid väljendatakse praegusel ajal, mil igaüks võib saada meediastaariks, igapäevaselt (nt Princetoni Ülikooli professor Peter Singer — üks kaasaja tuntumaid “bioeetikuid”, kelle tekste avaldab regulaarselt ka Eesti Päevaleht — on juba aastaid tõsimeeli propageerinud vaadet, et vanematel peaks olema õigus otsustada, kas jätta puudega sündinud vastsündinu ellu või määrata ta surmale). Kirjutan sellest, kuna niisugused arvamusavaldused annavad tunnistust palju sügavamatest kultuurilistest nihetest, mis toimuvad küll aeglaselt, aga järjepidevalt.

Üha enam inimesi võtavad küsimusse süvenemata blanketselt omaks sama maailmavaate, millest loogiliselt järelduvad Ironside’i seisukohad — nimelt epikuurosliku vaate, et inimese õnn seisneb naudingute maksimeerimises ja kannatuste vältimises; et nauding on alati headuse ja kannatus alati kurjuse ilming. Ning et neil, kes on tugevamad, on õigus otsustada, kas nende inimeste elu, kes ise enda eest seista ei suuda, väärib elamist või mitte. Nii toimub meie silme all deviisi Lebensunwertes Leben elluäratamine ja “õitsele” upitamine. Ja see hirmutab!

Advertisements

One Response to Ehe näide armastuse väärastumise kohta

  1. Ivo Tšetõrkin says:

    Varro, samad voolud (tugevam otsustab, mis on õige, mis on moes, mismoodi peab elama ja kes jne.) toimuvad igas eluvaldkonnas. kahjuks seda ei märgata, ja raske ongi märgata midagi, mille sees me ise kogu aeg oleme. Selles mõttes on väga hea, kui markantsematele näidetele kõrgendatud tähelepanu juhitakse.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: