Endine välisminister: Läti on pankrotis ja tulevikuta

Delfi annab teada, et Läti endise välisministri ja rahvusliku üksmeele partei ühe asutaja Jānis Jurkānsi sõnul ei ole Lätit enam riigina olemas ja tal puudub tulevik:

Läti on riigina pankrotis. Kui meile enam raha ei anta, kuidas maksate te pensione, kuidas ravite inimesi jne? Pöörake tähelepanu kolmele tähtsamale valdkonnale: meditsiinile, haridusele ja sotsiaalkindlustusele. Lätis on praegu pool miljonit pensionäri. Keskmine pension on alla elatusmiinimumi. Aga tervishoid? Mida oleme me 20 aastaga saavutanud? Mõningatel aladel on olnud edusamme, aga need pole kõigile kättesaadavad.

Jurkāns lisas:

Läti on tõestanud, et ei suuda riigina eksisteerida. Ta peaks olema Euroopa Liidu lipu all. Välispoliitikat meil ei ole, riigikaitset ei ole, kui astume eurotsooni, hakatakse raha ka väljaspool Lätit trükkima. Majanduselu dikteerivad aga need, kes raha trükivad. Me liigume ühest korruptsiooniskandaalist teise. Elamegi skandaalides. Me oleme nii palju raha võlgu, et seda maksavad tagasi veel lapselapselapsed. Seega ei näe ma väikesele ilusale Lätile tulevikku.

Neid karme sõnu lugedes meenuvad president Ilvese poolt 2009. aastal iseseisvuspäeva kõnes öeldud sõnad, et majanduskriisis on meil tarbetu otsida süüdlasi ning et pigem peaksime ühiselt vastutuse võtma (vt siit). Presidendi sõnad näivad lähtuvat eeldusest, nagu oleks kriis kuidagi iseenesest ja paratamatult tekkinud, mitte kellegi poolt põhjustatud. Aga miks peaks seda eeldust aksioomina käsitlema? Kas kõigepealt ei peaks mitte uurima, miks selline olukord kujunes, et alles seejärel otsustada, kas on süüdlasi, keda otsida või mitte?

Kuidas siis ikkagi juhtus nii, et meie naaberriigis on kujunenud välja sedavõrd nukker olukord. Ülevaatliku selgituse sellest annab professor Michael Hudson, kelle sõnum on kokkuvõtlikult see, et ennekõike tuleb Läti hädade põhjust otsida valitsuse soovimatusest või suutmatusest ohjeldada predaatorlike finantsinstitutsioonide (ja teiste suurte korporatsioonide) röövellikult omakasupüüdlikku tegevust, mis on omakorda hävitanud kogu reaalmajanduse. “You don’t need to let the companies rape you [the society] to have a relationship with them,” ütleb Hudson oma analüüsi kokkuvõtteks.

Lõpetuseks meenutan sõnu, mille üks hea sõber kirjutas mõne aja eest iseloomustamaks Läti olukorda:

Vahemärkusena olgu öeldud, et maksutulu makstakse riikidele nüüd üha enam sellel eesmägil, et need saaksid selle kulutada mitte selleks, et tagada rahvale sotsiaalteenuseid, vaid üha enam selleks, et maksta pankadele riigivõlga või päästa panku pankrotist. Selle süsteemi parimaks näiteks on meie lõunanaaber Läti, kes hiljuti kaotas täielikult ära igakuise lastetoetuse, kärpis pensione, koondas pool sõjaväge (Läti kaitseministeeriumi avaldatud andmete kohaselt langesid sõjalised kulutused 2009-2010 tervelt 52% sic!) ja sulges pooled haiglad, et riik võtaks enda kanda ühtede pankurite võlad teistele pankuritele. Voila!… ja Läti riigivõlg paisub hetkega circa 10%-lt 2008. aastal umbes 100%-ni 2011/12 aastaks. Rahvas sureb muidugi välja (või täpsemalt põgeneb ära), kuid pole parata — pankade ellujäämise nimel ei ole mõne väikerahva (ja kui hullumeelsus jätkub siis peagi ka mitmete suurte rahvaste) kadumine kõige suurem tragöödia. Põhimõtteliselt on võlakoorem Eestis sama suur kui Lätis, kuid kuna püramiid ei ole kokku kukkunud, siis ei ole seda veel ka riigi õlgadele lükatud. Niipea, kui see juhtuma peaks, kanditaks meilgi ca 130% SKT-st välisvõlga kohe riigi õlule ja kohe näeksite kuidas Meremeeste ja Maarjamõisa haiglate tiibu hakatakse sulgema, et Swedbank saaks oma võlapositsioonid ilusti kaetud. C’est la vie!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: