The Abolition of Man

Postimees annab veebilehe esiküljel lugejaile teada:

“Cambridge’i majandusteadlased David Blanchflower ja Andrew Oswald kasutasid arvutustehet, et leida optimaalne sekspartnerite arv, mis võiks inimesel aastas olla. Nad hindasid ka rahalist väärtust selle kohta, mis võrdub regulaarsest seksist tuleneva rõõmuga. Selleks on umbes 600 000 krooni. Seega saavad rikkad omada rohkem seksuaalpartnereid ehk siis õnne saab osta.”

Sellised “uudised”, mida on ajakirjanduses ülevoolavalt, näivad lähtuvat selgest taotlusest inimest nii alla suruda kui võimalik — teha talle selgeks, et ta on üks paljude loomade seast ja ei midagi enamat ning peaks ka vastavalt käituma; et jutud vabast tahtest, mõistuslikkusest, vaimsusest, voorustest, jumalanäolisusest jne on tühipaljas lora.

Näib, et kellegi eesmärgiks on ei vähem ega rohkem kui see, millest C. S. Lewis on suurepäraselt kirjutanud raamatus The Abolition of Man — inimeste muutmine mõtlemisvõimetuteks ohjatud robotiteks, kes on kaotanud igasuguse arusaamise asjade loomulikust korrast, juhinduvad oma tegevuses üksnes instinktidest ja ihadest ning on seeläbi täielikult orjastatud ja allutatud teenima isandate huve.

Ühest küljest eeldaksin, et kui näed iga päev antud artikli taolisi idiootsusi, siis peaks ju sellega ära harjuma. Aga vot ei harju. Ikka ja jälle hakkab selliseid lugusid täheldades füüsiliselt halb olla. Sellega, kui inimesi koheldakse manipuleerimise objektidena ja alandatakse seeläbi nende inimväärikust, on väga raske harjuda, veel raskem on sellega leppida.

Loomulikult diskrediteerib ajakirjandus end selliste “uudiste” massilise levitamise teel, kuid kahetsusväärne on, et ühtlasi diskrediteeritakse ka teadust, esitades oma ideoloogilist programmi pidevalt teaduse usaldusväärsesse kuube rüütatuna. Kuid keda see usalduse kaotus väheste silmis ikka huvitab, kui samal ajal saavutatakse sellistest “teaduslikest uudistest” lähtudes oma ilmavaadet ja käitumist kujundava massi üle üha tugevam kontroll… Kõik on kaalutud.

Advertisements

5 Responses to The Abolition of Man

 1. Andrus L. says:

  Uudis sellisel kujul, nagu see on esitletud on jah imelik, kuna väidab, et see kehtib KÕIKIDE kohta nii, aga Lp. Varro Vooglaid, sama väidab ju ka Sinu mõtteavaldus.

  Seletad ehk ära, miks ei või inimesel olla palju sekspartnereid? Või siis õigemas kontekstis: Miks ei või inimene paljude sekspartnerite arvust õnne/rõõmu tunda? Kas kõik inimesed peavad tundma ühesugustest asjadest elus õnne? Kelle asi see on, millest inimene õnne tunneb, nii kaua kui ta teisi ei kahjusta?

  • vooglaid says:

   Usun tõepoolest, et seksuaalsus on inimese kõige püham sfäär ning sellesse ükskõikselt suhtudes kaotab inimene lugupidamise nii iseenese kui teiste suhtes. Aga vahest just selles õnn seisnebki ja kes olen mina ütlema, et see ei või nii olla … Kui keegi arvab, et õnn sõltub sellest, kui paljude inimestega õnnestub elus seksuaalsesse kontakti astuda, siis lasku käia. Teatud asjad on minu arvates nii elemenetaarsed, et nende üle vaidlema hakates langeme liialt madalale. Ei ole tõesti minu asi, millest keegi õnne näeb, küll aga häirib see, kui inimestele antakse õnne valemi pähe juhtnööre käituda ei enama kui loomana. Elame ju kõik ühiskonnas ning soovime seega, et inimesed käituksid võimalikult inimlikult, teineteise suhtes lugupidavalt.

 2. MLR says:

  Postmodernismi ajastul polevat teadusel nagunii suurt kaalu – eks sellised artiklid vähendavad seda veelgi – igaüks peab õigeks enesele meeltmööda olevat “tõde”. Aga tõsi on ka see, et tõsiteadus ei pane alati täppi – mõni asi, mis oli õige 10-20 aastat tagasi, on nüüd vääraks osutunud.
  Olen Teiega väga nõus – ajalehed, see kollane, mis netti üles pannakse, ei vääri lugemist. Ehk saab rahval sellest roppusest ükskord küllalt ja muutuvad taas konservatiivsemaks, aga praegu nii ei paista.
  Aitäh Teile heade mõtete jagamise eest!

 3. Heiki Eesmaa says:

  Küsiks huvi pärast, kas sul on ka mingi idee, kes see “keegi” on, kelle eesmärgiks on “inimeste muutmine mõtlemisvõimetuteks ohjatud robotiteks”? Kõlab paranoiliselt :)

  • vooglaid says:

   Tere Heiki! Jah, mul on küll selle kohta idee, ent kommentaarium ei ole selle küsimuse piisava põhjalikkusega käsitlemiseks sobiv koht. Mõtle lihtsalt selle peale, et esiteks on massimeedia ilmselgelt mitte üksi äriline, vaid ka (kui mitte ennekõike) ideoloogiline projekt (kasutades N. Hruštšovi sõnu, “Ajakirjandus on meie peamine ideoloogiline tööriist”, või siis A. Hitleri omi: “Nutika ja järjepideva propaganda rakendamise teel saab panna inimesi nägema paradiisi põrguna, ja ka teisipidi, käsitlema kõike armetumat elu paradiisina”), ning teiseks on sel konkreetsed omanikud, kelle ring on seejuures lääne ühiskonna lõikes väga kitsas. Millised on lääne kultuuriruumis peamised uudistekanalid, kust pärineva informatsiooni pinnalt peavoolud meedia oma “uudised” genereerib? Reuters, Associated Press ja Agence France Presse (AFP). Ja kellele kõik kolm kuuluvad? (Ja kellele kuuluvad konkreetsed meediumid?) Jäägu sellele küsimusele vastuse leidmine koduseks ülesandeks. Vastus omakorda olgu vihjeks sellele, kelle huvides on teha inimestest mõtlemisvõimetu ja seeläbi hõlpsasti kontrollitav mass.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: